Optima

Bagare-konditor

Grundexamen inom livsmedelsbranschen

Optima, Trädgårdsgatan 30, Jakobstad

Gillar du att baka och är beredd att ta dig an ett jobb som är både fysiskt och kreativt, kan bagare-konditor vara rätt yrke för dig. Vad du än bakar, krävs hantverkarskicklighet och noggrannhet. Därför får du lära dig hantverket inom all typ av bakning, men också att tillverka bakverk maskinellt. Konditorns jobb handlar mycket om att skapa hantverk med färg och form. Du får också pröva på att skapa helt nya bageriprodukter.

En bagare-konditor skall hänga med i mattrender och vara lyhörd för kundernas önskemål. Under studierna gör vi beställningsarbeten åt kunder och bakar för skolans kök, restaurang och café. Vi mäter också vår skicklighet mot andra skolor, då vi tävlar i yrkeskunskap.

Som bagare-konditor har du möjlighet att jobba på allt från små bagerier till livsmedelsindustrier och arbetsplatser finns både i det lilla samhället och i storstan.

Då du tagit din examen kan du

• börja jobba som bagare-konditor
• starta eget
• avlägga specialyrkesexamen för bagarmästare eller konditormästare
• studera på yrkeshögskola

Med fokus på smak och form

"Bagare-konditoriyrket bottnar i ett genuint intresse för att skapa med händerna. Yrket har fått stor medial uppmärksamhet under senaste år vilket gett branschen ett lyft. Variation och inriktning inom yrket sätter du själv målet för. Välkommen till vår kreativa värld!"
MARIA VESTERGÅRD
Vd, Aroma Bageri & Konditori, Kvevlax

Kontaktuppgifter

Rektor Anna-Lena Forsman 
Mobil 044 7215 282
anna-lena.forsman@optimaedu.fi

Teamledare Cecilia Ekman
Mobil 050 3432 544
cecilia.ekman@optimaedu.fi

Studiehandledare Caroline Viljamaa
Mobil 044 7215 268
caroline.viljamaa@optimaedu.fi

Studiekoordinator Lise-Lotte Seymour (Läroavtal)
Mobil 044 7215 260
lise-lotte.seymour@optimaedu.fi

Studiesekreterare Stina Hokkanen
Mobil 044 7215 280
stina.hokkanen@optimaedu.fi 

Speciallärare Kethen Lindroos-Kung
Mobil 044 7215 620
kethen.lindrooskung@optimaedu.fi

Kurator Erika Willman
Mobil 044 7215 291
erika.willman@optimaedu.fi

Sök till Optima

Läs mera

Nytt läroavtal

Fyll i här