Optima

Datanom

Grundexamen i informations- och kommunikationsteknik (programmering)

Optima, Trädgårdsgatan 30, Jakobstad

Gillar du programmering och är redo att ta ditt intresse till proffsnivå? Då är datanomutbildningen rätt för dig. Under första året av studierna får du en stabil grund för hur datorer fungerar, sätts ihop och fungerar i nätverk. Du får också lära dig om kundbetjäning, allmän företagskunskap, kontorsprogram och grunderna i webbutveckling.

Efter första året sätts stor fokus på programmering och multimedia. Vi arbetar främst i grupp med att utveckla och underhålla mindre spel-, mobil- och webbapplikationer. Vi strävar efter att arbeta med riktiga projekt för interna eller externa kunder. Du får också möjligheten att sätta fokus på det som intresserar dig inom programutveckling.

Det är bra om du trivs med att samarbeta med andra, ta ansvar och att kreativt lösa problem. Detta ger dig en bra bas för arbetslivet eller vidarestudier vid högskola och universitet. Du kan också grunda ditt eget företag.

Här är några av jobben:

• webbutvecklare
• spelutvecklare
• utveckla mobilapplikationer
• försäljare
• egenföretagare

Spelutveckling i ständig förändring

"Appcandy tillverkar mobilspel i lilla Jakobstad. Spelmarknaden är väldigt stor men tyvärr finns det fortfarande få spelföretag i Österbotten. Förhoppningsvis är det något som kommer att ändra under de kommande åren. Att tänka på är att branschen ändras snabbt så det gäller att hela tiden hålla sig uppdaterad och lära sig nya saker. Jag har själv studerat till datanom vid Optima och rekommenderar det skarpt ifall du vill få en stadig grund för din framtid som programutvecklare.”  
TOBIAS HELSING
Co-founder, Appcandy, Jakobstad

Kontaktuppgifter

Rektor Anna-Lena Forsman 
Mobil 044 7215 282
anna-lena.forsman@optimaedu.fi

Teamledare Ann-Louise Strengell
Mobil 044 7215 227  
ann-louise.strengell@optimaedu.fi

Studiehandledare Caroline Viljamaa 
Mobil 044 7215 268
caroline.viljamaa@optimaedu.fi

Studiekoordinator Lise-Lotte Seymour (Läroavtal)
Mobil 044 7215 260
lise-lotte.seymour@optimaedu.fi

Studiesekreterare Stina Hokkanen
Mobil 044 7215 280
stina.hokkanen@optimaedu.fi 

Speciallärare Kethen Lindroos-Kung
Mobil 044 7215 620
kethen.lindrooskung@optimaedu.fi

Kurator Erika Willman
Mobil 044 7215 291
erika.willman@optimaedu.fi

 

Sök till Optima

Läs mera

Nytt läroavtal

Fyll i här