Optima

Kock 

Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen

Optima, Trädgårdsgatan 30, Jakobstad

En bra kock tycker om att laga mat och experimentera med nya råvaror, har känsla för mattrender samt gillar att jobba med högt tempo. Studierna ger dig kompetens att jobba i alla typers kök. Naturligtvis kretsar studierna mest kring mat och matlagning, men vi jobbar också en hel del med kundbetjäning. Du har även möjlighet att få serveringspass.

Undervisningen för kockar sker såväl dagtid som kvällar och helger. Din praktik kan du även göra utomlands.

Efter din examen kan du

• jobba på restauranger, hotell, mötes- och kongresscenter, storkök, caféer, barer och pubar både i Finland och utomlands
• starta eget, t.ex. cateringföretag
• avlägga yrkesexamen, specialyrkesexamen eller studera vid till exempel yrkeshögskola

BÄSTA YRKET SOM FINNS

"Om du väljer att bli kock, kommer du att få lära dig att jobba i team där man inspireras av varandra och utvecklas tillsammans. Du får och bör vara väldigt kreativ. Du kommer att få lära dig mycket om olika matkulturer och har möjligheten att jobba i vilket land du vill. Det kommer att krävas mycket hårt jobb, men det finns inga gränser för hur långt du kan gå. Jag valde det bästa yrket som finns!"
MATTIAS ÅHMAN
Kock och egenföretagare, Mattis Mat Ab, Helsingfors

Oändliga möjligheter

"Restaurangbranschen bjuder på oändliga möjligheter och det finns alltid ett karriärsteg som väntar, bara du kommer ihåg att packa med lite mod på resan."
HEIDI HONKALA
Affärsverksamhetschef, Stadshotellet i Jakobstad

Kontaktuppgifter

Rektor Anna-Lena Forsman
Mobil 044 7215 282
anna-lena.forsman@optimaedu.fi

Teamledare Cecilia Ekman
Mobil 050 3432 544
cecilia.ekman@optimaedu.fi

Studiehandledare Caroline Viljamaa 
Mobil 044 7215 268
caroline.viljamaa@optimaedu.fi

Studiekoordinator Lise-Lotte Seymour (Läroavtal)
Mobil 044 7215 260
lise-lotte.seymour@optimaedu.fi

Studiesekreterare Stina Hokkanen
Mobil 044 7215 280
stina.hokkanen@optimaedu.fi 

Speciallärare Kethen Lindroos-Kung
Mobil 044 7215 620
kethen.lindrooskung@optimaedu.fi

Kurator Erika Willman
Mobil 044 7215 291
erika.willman@optimaedu.fi

Sök till Optima

Läs mera

Nytt läroavtal

Fyll i här