Optima

Nyheter

14.06.2019

Lediga studieplatser

Optimas lediga studieplatser till yrkesinriktade grundexamina sommaren 2019 ser du här under. Du söker studieplats via kontinuerlig ansökan genom att fylla i denna blankett

  1. Artesan (finsnickare) - grundexamen inom konstindustrin (är du kreativ och tycker om att skapa - här lär du dig planera, tillverka och restaurera produkter i trä)
  2. Artesan (interiör) - grundexamen inom konstindustrin (har du intresse och öga för färg och form, inredning och detaljer – här lär du dig spackla, måla, rita, tapetsera m.m)
  3. Bagare-konditor – grundexamen inom livsmedelsbranschen (ett kreativt och fysiskt yrke där du lär dig all typ av bakning)
  4. Datanom - grundexamen inom informations- och kommunikationsteknik (gillar du programmering, att jobba med  projekt och utveckla mindre spel-, mobil- och webbapplikationer)
  5. Djurskötare - grundexamen inom lantbruksbranschen (för dig som är passionerat intresserad av djur – du lär dig de dagliga skötselrutinerna, om företagande och allmänna saker inom lantbruk)
  6. ICT-montör - grundexamen i datateknik och datakommunikationsteknik (för dig som är fascinerad av hur datorer och datasystem är uppbyggda och fungerar)
  7. Kock - grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen, GR (en kreativ och serviceinriktad utbildning som passar dig som har god mat och bra kundbetjäning i fokus)
  8. Kosmetolog - kosmetikrådgivare - grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen (en utbildning som sätter människans välmående och skönhet i centrum, tycker du om att måna om andra är detta något för dig)
  9. Landsbygdsföretagare - grundexamen inom lantbruksbranschen (du lär dig bl.a. lantbruk, djurskötsel, skogsbruk och maskinunderhåll)
  10. Merkonom - grundexamen i affärsverksamhet (arbetsfältet för merkonomer är brett tack vare kunnande inom såväl ekonomi, juridik som samhällskunskap)
  11. Modeassistent - grundexamen inom textil- och modebranschen (du som är intresserad av mode och estetik - här lär du dig grunderna i mode, sömnad, företagande och digital kommunikation) 

 

Tilläggsinfo

Om du har frågor, kontakta ansvarig koordinator för antagning och studier, Sanna Björkell-Käldström, tel. 044 7215507 eller e-post sanna.bjorkell-kaldstrom@optimaedu.fi

13.06.2019

Antagna studerande vid Optima

Antagna studerande till yrkesinriktad grundexamen

Antagningsresultaten och namnen på dem som fått studieplats och påbörjar sin utbildning hösten 2019, är klara. Ett brev postas till de antagna 12.6.2019.

Den som antagits ska senast torsdag 27.6.2019 tacka ja eller nej till studieplatsen genom att returnera blanketten och de bilagor som nämns i ditt antagningsbrev i svarskuvertet till Optima. Du kan även bekräfta mottagandet av studieplatsen via den länk som kommer till e-postadressen du uppgett i din ansökan i studieinfo.

Namnen på de antagna som gett tillstånd till att deras namn offentliggörs, kan du läsa här (pdf).

Om du blev utan studieplats, kan du söka till lediga studieplatser via kontinuerlig ansökan. De lediga studieplatserna publiceras på denna sida. Du söker plats via kontinuerlig ansökan genom att fylla i denna blankett.

För mer information, vänligen kontakta 

  1. Ansvarig koordinator för antagning och studier Sanna Björkell-Käldström, tfn 044 7888 507, e-post sanna.bjorkell-kaldstrom@optimaedu.fi
  2. Studiehandledare Caroline Viljamaa, tfn 044 7215 268, e-post caroline.viljamaa@optimaedu.fi
  3. Studiekoordinator Lise-Lott Seymour, tfn 044 7215 260, lise-lotte.seymour@optimaedu.fi


Antagna studerande till yrkesutbildning med krävande särskilt stöd

Antagningsresultaten är klara för de studerande som påbörjar sin utbildning hösten 2019. Namnen publiceras inte. Ett brev postades till de antagna onsdag 12.6.2019. Den som antagits ska senast 27.6.2019 tacka ja eller nej till studieplatsen.

Om du blev utan studieplats kan du kontakta våra två teamledare för närmare information om eventuella lediga studieplatser och kontinuerlig ansökan. Du söker plats via kontinuerlig antagning genom att fylla i denna blankett.

Bilservice, Fastighetsskötare, Hus- och hemservice, Kök, textilhantverk, träarbete och fastighet, ValmaSp:  

Teamledare Kristina Kullas-Norrgård
mobil 044 7215 616
e-post kristina.kullas-norrgard@optimaedu.fi

Telma - Utbildning som handleder för arbete och självständigt liv: 
Teamledare Petra Kaske
mobil 044 7215 353, e-post 
petra.kaske@optimaedu.fi 

Antagna till Valma - Handledande utbildning för grundläggande yrkesutbildning

Ansökan till Valma pågår fram till 23.7.2019 kl. 15.00. Antagningsresultaten och namnen på dem som fått studieplats och påbörjar sin utbildning vid Valma hösten 2019 klarnar i sommar och postas tidigast 2.8.2019. Namnen på de antagna som gett tillstånd till att deras namn offentliggörs senare här. De antagna informeras per brev.

För mer information, vänligen kontakta ansvarig koordinator för antagning och studier, Sanna Björkell-Käldström, tfn 044 7215 507 eller e-post sanna.bjorkell-kaldstrom@optimaedu.fi

Optima gratulerar alla nya studerande!

07.06.2019

Tack till alla stipendiedonatorer 2019

Här under namn på alla de som donerat stipendiemedel åt våra studerande år 2019.

Alla olevasta listasta löytyy kaikki vuoden 2019 stipendivaroja lahjoittaneita.

Vi tackar! Kiitämme!

  1. Baltic Yachts Oy Ab Ltd
  2. Nykarleby Kraftverk Ab
  3. Bernard Cassiere
  4. Oles Fast Food Ab Oy
  5. Byggnads Ab Nynäs
  6. OSTP Finland Oy Ab
  7. Bäck & Co Ab
  8. Pedersöre Mantalskommun
  9. DA-Wood Ab
  10. Pedersöre Metall 228
  11. Ekeri Ab Oy
  12. RA-Tools Oy Ab
  13. El-Ho Oy Ab
  14. Snellman Ab Oy
  15. Esse Elektro-Kraft Ab
  16. Soroptimist International Pietarsaari-Jakobstad r.y.
  17. Fackföreningen Jakobstadsnejdens Tjänstemän Pro rf.
  18. Steel Tooling Mekonomen Jakobstad
  19. Finlands sv Byggare rf
  20. STH-Steel Oy Ab
  21. Finnbakels Oy
  22. Sundström Ab Oy
  23. G. Koskela Ab Oy
  24. Suomen Hitsausteknillinen yhdistys
  25. Handelslaget KPO
  26. Svarvars Trävaruhandel Ab Oy
  27. Herrfors Ab Oy/Katternö Group
  28. Svenska studiefonden
  29. HSJ-Products Ab
  30. Talonrakennusteollisuuden Pohjanmaan Piiri ry
  31. Jakobstads Bokföringsbyrå Ab
  32. Tara-Element Oy Ab
  33. Jakobstad stad
  34. Teknologiateollisuus ry
  35. Jakobstads sv. Arbetarförening r.f.
  36. VAMLAS (Vammaisten lasten ja nuorten tukisäätiö)
  37. Jakobstads Rotaryklubb
  38. Vikströms Plåtslageri
  39. Larsmo kommun
  40. Zonta-klubben i Jakobstad
  41. Lions Club Nykarleby
  42. ÖSP lokalavdelning i Pedersöre
  43. LC Jakobstad-Pedersöre Linneor
  44. Österbottens Handelskammare (Walter Nars)
  45. Lions Club Jakobstad
  46. Österbottens Handelskammare (Jakobstadsnejdens Telefon Ab: jubileumsfond)
  47. Lions Club Pietarsaari
  48. Österbottens Husdjursklubb rf
  49. Lions Club Pedersöre
  50. Erik Åhmans minnesfond
  51. Lions Club Jakobstad-Malm
  52. Jerker Mattsson dödsbo
  53. LKI Käldman Ltd
  54. Österbottens Husdjursklubb rf
  55. Nordic Byggtjänst Ab
  56. Erik Åhmans minnesfond
  57. Normink Ab
  58. Jerker Mattsson dödsbo

29.05.2019

Välkommen på Optimas dimissioner våren 2019

Utdimitterade

Lista med utdimitterade (pdf) under perioden 1.1-31.5.2019.

Tidpunkter för läsårsavslutningar och dimissioner

Tisdagen den 28.5.2019:

Kl 16.00 - Hus och hem + VALMA vid Optima Lannäslund
Kl 18.00 - Fastighetslinjen i Vasa
Kl 18.00 - Telma i Vasa

Onsdagen den 29.5.2019:

Kl. 10:00 - Dimission och skolavslutning vid Optima Åminnevägen, Nykarleby (åk 1-3 och Telma)
Kl. 10.00 - Telma i Borgå
Kl. 10.00 - Telma i Pargas
Kl. 13.00 - Bilservice i Jakobstad
Kl. 12:50 - Skolavslutning åk 1-2 vid Optima Trädgårdsgatan
Kl. 13.00 - Telma i Helsingfors
Kl. 18.00 - Telma vid Lannäslund

Fredagen den 31.5.2019:

Kl. 10:00 - Dimission och skolavslutning (åk 1-3) vid Optima Lannäslund: fotografering enligt tidtabell före dimissionen och kaffeservering efter dimissionen
Kl. 12:00 - Dimission vid Optima Trädgårdsgatan: kaffeservering före dimissionen från kl. 9.30 och fotografering enligt tidtabell före dimission kl. 9.30-11.30.

Dimissionen på Trädgårdsgatan fredag 31.5. kl. 12-14 streamas. Streamningen dyker upp på Optimas Youtube-kanal då sändningen startar.

23.05.2019

Medaljregn över Optima i Taitaja-Mästare2019

I årets Mästare 2019-evenemanget i Joensuu, blev det medaljregn över Optima. 

  1. Jenna Kattilakoski fick guld i konditor.
  2. Emanuel Häggman fick silver i husbyggnad, timmermansarbete.
  3. Jan Sjöblom fick silver i rörläggning.
  4. Joakim Björkström fick brons i möbelsnickeri.
  5. Benjamin Vikström och Robert Westerlund fick guld i uppvisningsgrenen mekatronik.
  6. Lydia Hagkvist knep en fjärde plats och Linnea Nordlund en sjunde plats i skönhetsvård.
  7. Anton Hattar blev femte i rörläggning.


Medaljörerna belönades vid en festlig avslutningsceremoni i ishallen i Joensuu på torsdagen. 
Stort grattis till hela Optima-teamets finalister och coacher!

Nästa gång tävlas det om de finländska mästerskapen i yrkesskicklighet om ett år i Jyväskylä.

Tilläggsinformation

www.Taitaja2019.fi

www.Facebook.com/taitaja

www.instagram.com/taitaja

https://www.youtube.com/c/taitajatapahtuma


Utbildningar för vuxna

Läs mera

Sök till Optima

Läs mera