Optima

Yrkesutbildning med krävande särskilt stöd: Kontaktuppgifter

Rektor Anna-Lena Forsman
Mobil 044 7215 282
anna-lena.forsman@optimaedu.fi 

Kontaktuppgifter till Yrkesutbildning med krävande särskilt stöd i Jakobstad, Nykarleby, Vasa

  1. Bilservice, Jakobstad: Vasavägen 149, 06-7855272
  2. Hus- och hemservice, Jakobstad: Lannäslund 1 - 06 7855 330
  3. Kök, textilhantverk, träarbete och fastighet, Nykarleby: Åminnevägen 2 A - 06 7855 600
  4. Fastighetsskötare, Vasa: Kungsgårdsvägen 30 G - 044 7215 341

Teamledare Kristina Kullas-Norrgård
Mobil 044 7215 616
kristina.kullas-norrgard@optimaedu.fi

Kurator Emma Sundqvist
Tfn (06) 7855 621
Mobil 044 7215 697
emma.sundqvist@optimaedu.fi

Kurator Nina Söderman
Mobil 044 7215 310
nina.soderman@optimaedu.fi

Koordinator Tamara Keskinen
Mobil 044 7215 347 
tamara.keskinen@optimaedu.fi

Studiesekreterare Anette Ohlsson
Telefon 06 7855 263
anette.ohlsson@optimaedu.fi

Kontaktuppgifter till TELMA - Utbildning som handleder för arbete och självständigt liv

  

Teamledare Petra Kaske
Mobil 044 7215 353
petra.kaske@optimaedu.fi

 

Telma Jakobstad
Lannäslund 1, 68600 Jakobstad
Tel. Personalrummet 06-7855330
Ansvarig lärare Brita "Bia" Westersund, tel. 044 7215 256
brita.westersund@optimaedu.fi 
Timlärare Daniela Häggman, tel. 044 7215 330
daniela.haggman@optimaedu.fi

Telma Vasa
Kungsgårdsvägen 30 G, 65380 Vasa
Ansvarig lärare: Kristine Buss, tel. 044 7215 341
kristine.buss@optimaedu.fi
Skolgångsbiträde: Annika Hanner
annika.hanner@optimaedu.fi

Telma Pargas
Strandvägen 1  21600 Pargas
Tel. 044 7215618
Ansvarig lärare: Martina Nyberg-von Hellens, tel. 044 7215 345
martina.nyberg-vonhellens@optimaedu.fi
Lärare: Eva Menon, tel. 044 7215 201
eva.menon@optimaedu.fi

Telma Helsingfors
Arabiagatan 12, 00650 Helsingfors
personaltelefon 044 7215 311 eller  044 7215 314
Lärare: Mayvor Lintinen, tel. 044 7215 375
mayvor.lintinen@optimaedu.fi
Lärare: Nina Strandvik,tel.  044 7215 296
nina.strandvik@optimaedu.fi

Telma Borgå
Brunnsgatan 37, våning 4, 06100 Borgå
Tel. 044-7215 394
Lärare,: Fanny Sund, tel. 044 7215 621
fanny.sund@optimaedu.fi

 

Här hittar du kontaktuppgifter till övrig personal.