Hyppää sisältöön

-

Luku­vuo­si­mak­sun kol­man­sien mai­den kansalaisille

Lukuvuosimaksu koskee 1.8.2026 lähtien opiskelutarkoituksessa Suomeen tulevia ja Suomessa oleskelevia kolmansien maiden kansalaisia. Kolmannen maan kansalaisella tarkoitetaan muun maan kuin Euroopan unionin jäsenvaltion tai Islannin, Liechtensteinin, Norjan ja Sveitsin kansalaista.
Ammatillisessa koulutuksessa lukuvuosimaksun maksavat henkilöt:

  • joi­den ensim­mäi­nen oles­ke­lu­lu­pa Suo­meen on myön­net­ty opis­ke­lun perusteella
  • täy­si-ikäi­set, jot­ka tule­vat Suo­meen per­he­si­teen perus­teel­la, jos hei­dän per­heen­ko­koa­jan­sa oles­ke­lu­lu­pa tai ensim­mäi­nen oles­ke­lu­lu­pa on myön­net­ty opis­ke­lun perusteella.

Lukuvuosimaksu on maksettava ennen opintojen alkamista. Koulutuksen järjestäjä päättää lukuvuosimaksun suuruudesta ja tiedottaa lähemmin kun lukuvuosimaksu on vahvistettu.

Katso lähemmin Opintopolusta: https://opintopolku.fi/konfo/en/sivu/tuition-fees- for-upper-secondary-education