Hoppa till innehåll

-

Baga­re-kon­di­tor

Grun­dex­a­men inom livsmedelsbranschen

Optima, Trädgårdsgatan 30, Jakobstad

Gillar du att baka och är beredd att ta dig an ett jobb som är både fysiskt och kreativt, kan bagare-konditor vara rätt yrke för dig. Vad du än bakar, krävs hantverkarskicklighet och noggrannhet. Därför får du lära dig hantverket inom all typ av bakning, men också att tillverka bakverk maskinellt. Konditorns jobb handlar mycket om att skapa hantverk med färg och form. Du får också pröva på att skapa helt nya bageriprodukter.

En bagare-konditor skall hänga med i mattrender och vara lyhörd för kundernas önskemål. Under studierna gör vi beställningsarbeten åt kunder och bakar för skolans kök, restaurang och café. Vi mäter också vår skicklighet mot andra skolor, då vi tävlar i yrkeskunskap. Som bagare-konditor har du möjlighet att jobba på allt från små bagerier till livsmedelsindustrier och arbetsplatser finns både i det lilla samhället och i storstan.

Du kan avlägga denna examen flexibelt både vid Optima och som läroavtal i arbetslivet.

Då du tagit din examen kan du

  • bör­ja job­ba som bagare-konditor
  • star­ta eget
  • avläg­ga spe­ci­a­lyr­kes­ex­a­men för bagar­mäs­ta­re eller konditormästare
  • stu­de­ra på yrkeshögskola

Med fokus på smak och form

"Bagare-konditoriyrket bottnar i ett genuint intresse för att skapa med händerna. Yrket har fått stor medial uppmärksamhet under senaste år vilket gett branschen ett lyft. Variation och inriktning inom yrket sätter du själv målet för. Välkommen till vår kreativa värld!"

MARIA VESTERGÅRD
Vd, Aroma Bageri & Konditori, Kvevlax

Kon­takt­upp­gif­ter

Rektor
Anna-Lena Forsman
Mobil 044 7215 282
anna-lena.forsman@optimaedu.fi

Teamledare
Ann-Louise Strengell
Mobil 044 7215 227  
ann-louise.strengell@optimaedu.fi

Studiehandledare
Sanna Knutar-Junell
Mobil 044 4752 681
sanna.knutar-junell@optimaedu.fi

Studiekoordinator
Daniela Ilk (Läroavtal)
Mobil 044 7215 417
daniela.ilk@optimaedu.fi

Studiesekreterare
Anna Kronqvist
Mobil 044 7215 280
anna.kronqvist@optimaedu.fi 

Speciallärare
Kethen Lindroos-Kung
Mobil 044 7215 620
kethen.lindrooskung@optimaedu.fi

Kurator
Erika Willman
Mobil 044 7215 291
erika.willman@optimaedu.fi