Hoppa till innehåll

-

Mode­as­si­stent

Grun­dex­a­men inom tex­til- och modebranschen

Optima, Trädgårdsgatan 30, Jakobstad

Är du intresserad av att arbeta med mode, stil och trender? Som modeassistent lär du dig grunderna inom mode, stilplanering, digital marknadsföring och sömnad. Du får bredda ditt kunnande genom att specialisera dig inom t.ex. försäljning, styling, mönsterritning, specialmaterial. En modeassistent genomför olika uppdrag inom textil- och modebranschen samt marknadsför modebranschens produkter och tjänster både personligt och digitalt.

I sitt arbete använder modeassistenten information om mode och formgivning samt om trender, visualitet och formkontroll. Modeassistenten har även ett grundläggande kunnande om branschens material, arbetsmetoder, maskiner och apparater.

Detta är en bred utbildning som ger många arbetsmöjligheter. Utbildningen ger även en bra grund för den som vill vidareutbilda sig inom textil- och designbranschen, studera till estenom vid yrkeshögskola eller specialisera sig inom styling.

Du kan avlägga denna examen flexibelt både vid Optima och som läroavtal i arbetslivet.

Efter examen kan du arbeta som:

  • Kläd­för­säl­ja­re med expert­kun­ska­per inom mode och tex­ti­la material
  • Visu­a­list
  • Per­so­nal shopper
  • Änd­rings­ex­pert vid klä­d­af­fä­rer och ateljéer
  • Före­ta­ga­re inom söm­nad och/eller styling
  • För­säl­ja­re inom E‑handeln
  • Deko­ra­tör
  • I redak­tion på modetidning
  • Sty­listas­si­stent i modebranschen

Mån­si­dig­het är a och o

" En bred utbildning ger flera arbetsmöjligheter inom olika områden av modebranschen. För att jobba med mode är mångsdiga kunskaper ett plus."

CATHARINA STENFORS
Creative Director, GEMMI Oy

Kon­takt­upp­gif­ter

Rektor
Anna-Lena Forsman
Mobil 044 7215 282
anna-lena.forsman@optimaedu.fi

Teamledare
Ann-Louise Strengell
Mobil 044 7215 227  
ann-louise.strengell@optimaedu.fi

Studiehandledare
Sanna Knutar-Junell
Mobil 044 4752 681
sanna.knutar-junell@optimaedu.fi

Studiekoordinator
Lise-Lotte Seymour (Läroavtal)
Mobil 044 7215 260
lise-lotte.seymour@optimaedu.fi

Studiesekreterare
Anna Kronqvist
Mobil 044 7215 280
anna.kronqvist@optimaedu.fi 

Speciallärare
Ulrica Penttinen
Mobil 044 7215 225
ulrica.penttinen@optimaedu.fi 

Kurator
Erika Willman
Mobil 044 7215 291
erika.willman@optimaedu.fi